نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

پرستار بیمار بعد از عمل

مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی

 

مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی با نوع عمل و همچنین میزان سلامتی بیمار ارتباط مستقیمی دارد و بسیار مهم است که برای کاهش یافتن میزان درد و جلوگیری از بروز عفونت تلاش شود و درست زمانی که جراحی به پایان می رسد این مراقبت ها شروع می گردد. کادر درمان وظیفه دارد تا در اولین ساعت ها و روزها از بیمار مراقبت کند، ولی بعد از آن می بایست بیمار و اعضای خانواده برای مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی اقدامات نمایند. در جراحی با توجه به بیماری موردنظر و شرایطی که بیمار دارد بیهوشی عمومی و یا موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و بعضی از عوارض عمل بر اثر داروهای بیهوشی رخ می دهند و پس از اینکه بیمار به هوش آمد رفته رفته از شدت آن کاسته می شود و کاملا از بین می روند.

مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی

خدمات مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی در نرسینو

پرستاری پس از عمل جراحی 

پس از انجام جراحی بیمار از اتاق عمل به واحد مراقبت پس از بیهوشی انتقال داده خواهد شد و بعد از عمل مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی انجام می گیرد و در این مرحله طولی نمی کشد که بیمار خارج شده از بیهوشی به طور دقیق تحت نظارت قرار می گیرد. بعد بیمار را به منظور ترخیص یا قسمت بستری جهت مراقبت آماده می کنند، بعد از اینکه بیمار از بیمارستان مرخص شد ممکن است لازم باشد که از او در خانه مراقبت شود. لازم به ذکر است که امکان دارد پس از گذشت چندین هفته بیمار بتواند کلیه فعالیت ها  را مجددا انجام دهد. اصلی ترین و مهمترین مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی در کلیه بیماران  بر روی شناسایی کردن عوارض متمرکز می باشد و باید بگوییم که پس از جراحی معمولا عوارض قلبی، تنفسی، گوارشی و عفونت بروز پیدا خواهند کرد. 

پرستار بیمار بعد از عمل

داشتن عمل جراحی با استرس بسیار زیادی همراه است و در صورتی که بیمار دوران بهبودی را در محیط بیمارستان سپری کند استرس او تا حد زیادی افزایش پیدا می کند، به همین جهت یک پرستار باید خیلی خوب از بیمار مراقبت کند. اگر مراقبت از بیمار به یک پرستار خصوصی سپرده شود نه تنها بهبودی او با سرعت بالایی پیش می رود بلکه بیمار هیچ گونه استرس یا نگرانی نخواهد داشت. در بعضی از مواقع اعضای خانواده برای استخدام پرستار بیمار پس از عمل جراحی در منزل اقدام می کنند که در چنین شرایطی مراقبت ها هیچ گونه تفاوتی با بیمارستان نداشته و کلیه خدمات مورد نیاز به بیمار ارائه می گردد. اگر قصد دارید مراقبت های پس از جراحی را به یک پرستار خصوصی بسپارید توصیه می شود که در این زمینه از پرستار ماهر و آموزش دیده  کمک بگیرید.

دلیل اهمیت مراقبت های پس از عمل جراحی

در طول عمل جراحی داروهای بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرند و بعد از آن بازگرداندن تمام ارگان های بدن به حالت طبیعی شان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، به همین جهت یک ساعت بعد از بیهوشی بیشتر از هر زمان دیگر برای بیمار مهم می باشد. خوب است بدانید که مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی توسط کادر پزشکی در بخش ریکاوری انجام می گیرد تا اطمینان حاصل کنند که مهمترین ارگان ها از جمله سیستم قلبی و عروقی کار می کنند. در صورت مناسب بودن شرایط عمومی بیمار و به دست آوردن هوشیاری به طور کامل به بخش فرستاده می شود. برخی از بیمار پس از اینکه به هوش آمدند حالت تهوع دارند و بیمار یا همراه او نباید نگران شوند، چرا که طبیعی است و استفراغ و حالت تهوع جزء یکی از رایج ترین عوارض داروهای بیهوشی محسوب می شود. 

پرستار بیمار بعد از عمل

پیامدهای عدم مراقبت صحیح از بیمار پس از جراحی

در صورتی که مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی به شکل صحیح انجام نگیرد احتمال اینکه عفونت با برخی از علائم نمایان شوند بسیار زیاد خواهد بود که یکی از مهمترین علائم عفونت تغییر یافتن بوی ترشحات می باشد. علاوه براین خونریزی بسیار زیادی رخ می دهد به اندازه ای که پانسمان خیس خواهد شد و بیمار در ناحیه جراحی شده درد غیر عادی را احساس خواهد کرد و همچنین دما و حرارت در قسمت برش  افزایش می یابد. یکی دیگر از  پیامدهایی که در صورت مراقبت نکردن صحیح از بیمار بعد از جراحی ظاهر می شود این است که اندازه زخم تغییر پیدا می کند و ترشح هایی به رنگ سبز یا زرد که به مرور بیشتر هم می شوند به وجود می آید، به دلیل جلوگیری از بروز این پیامدها می باشد که مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی اهمیت دارد.

سخن پایانی

مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی به اندازه خود جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد و برخلاف تصور برخی از افراد که فکر می کنند بعد از یک جراحی و بدون نیاز به مراقبت های خاصی به بهبودی کامل دست پیدا می کنند باید بدانید که عدم مراقبت های مورد نیاز از بهبودی بیمار جلوگیری خواهد کرد. به علاوه پیامدهایی از جمله عفونت و غیره را نیز به دنبال دارد، کادر درمانی پس از اینکه مطمئن شدند بیمار هوشیاری کامل خود را به دست آورده است و عملکرد ارگان های اصلی و مهم او مانند سیستم قلبی و عروقی طبیعی است او را به بخش منتقل می کنند. در صورتی که بعد از به هوش آمدن به بیمار حالت تهوع و استفراغ دست داد یک امر کاملا طبیعی می باشد و تنها باید مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی صورت گیرد.   

اسکرول به بالا