5%

نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

دبریدمان

Debridement

روش های متعددی وجود دارد که به افراد کمک می کند تا بریدگی ها و زخم را کنترل کنند و یکی از این روش ها دبریدمان است ، شما می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر برای دریافت این خدمت درخواست دهید.

دبریدمان نرسینو

وقتی زخم بر روی بدن شکل می گیرد، مراحل متعددی را طی می کند. گاهی برخی از بافت های پوستی از بین می روند و در این صورت تنها باید آنها را از زخم جدا کرد. جداسازی بافت های مرده و عفونی شده نقش بسیار مهمی در روند ترمیم سریع زخم دارد و این موضوع سبب می شود تا مشکلات حاد دیگر برای سلامتی پیش نیاید. به فرآیندی که طی آن بافت های مرده پوستی جدا می شوند عملیات دبریدمان گفته می شود.

گاهی پیش می آید که پوست بدن دچار خراش و یا بریدگی شود، در اینصورت بدن مستعد عفونت می شود. به همین دلیل انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از عفونت اهمیت بسیار زیادی دارد. روش های متعددی وجود دارد که به افراد کمک می کند تا بریدگی ها و زخم را کنترل کنند و یکی از این روش ها دبریدمان است! اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که دبریدمان چیست؟! در ادامه به طور کامل به این موضوع می پردازیم.

دبریدمان چیست؟

وقتی زخم بر روی بدن شکل می گیرد، مراحل متعددی را طی می کند. گاهی برخی از بافت های پوستی از بین می روند و در این صورت تنها باید آنها را از زخم جدا کرد. جداسازی بافت های مرده و عفونی شده نقش بسیار مهمی در روند ترمیم سریع زخم دارد و این موضوع سبب می شود تا مشکلات حاد دیگر برای سلامتی پیش نیاید. به فرآیندی که طی آن بافت های مرده پوستی جدا می شوند عملیات دبریدمان گفته می شود.

زخم باید از نظر بصری ارزیابی شود!

کارشناسان بر این عقیده هستند زخم باید از نظر بصری مورد بررسی قرار گیرد بسترش آماده گردد. همانطور که ممکن است از قبل بدانید بافت غیر زنده در زخم نکروتیک نامیده می شود که محلی مناسب برای تجمع و تغذیه باکتری هاست. همچنین، این بافت بر روی سطح بافت زنده تشکیل می شود و آن را نیز از بین می برد. دبریدمان دقیقا هدفش از بین بردن بافت نکروتیک است که در زخم های شدید تشکیل می شود. این بافت بازسازی عروق خونی را نیز با مشکلات زیادی رو به رو می کند. یکی از مواردی که در دبریدمان مورد توجه قرار دارد کاهش خطر ابتلا به عفونت است. اگر زخم عفونی شود، می تواند روند بهبود زخم را مختل کند و در بسیاری از مواقع خطر قطع عضو وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود به محض بروز زخم بر روی بدن سریعا برای درمان اقدام شود.

دبریدمان

خدمات دبریدمان نرسینو

چه بافت هایی باید جدا شوند؟

پاکسازی زخم اولین مرحله در آماده سازی زخم برای دبریدمان کردن است. زیرا با پاکسازی بافت هایی که مرده هستند بهتر مشخص می شود. بافت هایی که باید از سطح زخم جدا شوند اشکال متفاوتی دارند. گاهی برخی از بافت ها لایه نازکی دارند و گاهی برخی از زخم ها دارای لایه ضخیمی هستند. معمولا این بافت چسبناک است که می تواند زرد، قهوه ای، سبز و یا خاکستری باشد.

خدمات دبریدمان

مطالعات نشان داده اند اگر بافت مرده به سرعت از روی زخم جدا نشود تمامی بستر زخم را درگیر می کند. سرعت درگیری بافت مرده زخم بسیار بالاست و همین امر می تواند در عرض 12 ساعت بیمار را در شرایط حاد و بحرانی قرار دهد. اما به محض اینکه بافت مرده از سطح زخم جدا شود، زخم بهبود پیدا می کند. این خدمات از جمله خدماتی هستند که تمامی زخم ها برای بهبودی به آن نیاز دارند و هرگز نباید آنها را نادیده گرفت. فواید دبریدمان به شرح زیر هستند:
• این کار اندازه زخم را کاهش می دهد.
• این کار سبب می شود که زخم هر چه زودتر در روند بهبودی قرار گیرد.
• این کار خطر ابتلا به عفونت را تقریبا از بین می برد.

دبریدمان زخم بستر

زخم بستر نوعی زخم بسیار حاد بر روی پوست است که باعث می شود پوست درگیر شود و به عمق گوشت نفوذ کند. این زخم می تواند در قسمت های مختلفی از بدن از جمله قسمت هایی که برجستگی استخوانی دارند تشکیل شود. اگر این زخم درمان نشود، خطر عفونت را در پی دارد. در این شرایط باید از خدمات دبریدمان برای درمان استفاده شود. پزشک تلاش می کند تا با از بین بردن بافت های مرده زخم را در روند بهبودی قرار دهد و این امر می تواند جان بیمار را حفظ کند.

دبریدمان زخم دیابتی

بیماری دیابت یکی از بیماری های خطرناک و مزمنی است که می تواند مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود بیاورد. با توجه به این موضوع که در این بیمار قند خون بالاتر از حد نرمال می رود، زخم دیگر بهبود پیدا نمی کند و در معرض عفونت قرار می گیرد. گاهی این زخم ها به قدری حاد می شوند که تنها با قطع عضو می توان آنها را درمان کرد. کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، به محض بروز زخم باید به پزشک مراجعه کنند تا اقدامات لازم از جمله دبریدمان کردن بر روی زخم انجام شود.

دبریدمان زخم دیابتی

مرکز ترمیم زخم تهران

امروزه، انواع کلینیک زخم در تهران هستند که با ارائه خدمات متنوع به بیماران کمک می کنند تا سلامتی خود را بازیابند. این کلینیک ها در زمینه های مختلفی از جمله درمان زخم دیابتی، زخم بستر یا زخم فشاری، زخم های جراحی و زخم های عفونی فعالیت دارند. با توجه به اینکه درمان زخم یک کار تخصصی است، توصیه می شود برای درمان و بهبود تنها به مراکز معتبر مراجعه کنید و هرگز به مراکز بی نام و نشان اعتماد نکنید.
جمع بندی
تا بدینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد دبریدمان کردن در اختیار شما قرار دهیم. در این روش بافت نکروتیک یا بافت مرده از سطح زخم جدا می شود. این کار فواید زیادی را به همراه دارد که از مهمترین آنها می توان به تسریع در بهبود زخم، کاهش خطر ابتلا به عفونت و عدم آسیب به بافت های سالم اشاره کرد. با توجه به این موضوع که این کار یک کار تخصصی است شما تنها برای انجام این کار باید به مراکز معتبر درمانی مراجعه کنید.

اسکرول به بالا