نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

بیماری انسدادی مزمن ریوی

بیماری انسدادی مزمن ریوی

 

بيماري انسداد مزمن ريوي گروهي از بيماري هاي ريوي مي باشد كه در آن  جريان هوايي  كه شما تنفس مي كنيد به خصوص در بازدم دچار محدوديت و كاهش سرعت مي شود. همراه با آن ممكن است يك واكنش التهابي غير طبيعي در پاسخ به ذرات مضر و گازها هم وجود داشته باشد.اين بيماري در هر دو جنس زن ومرد ديده مي شود و معمولا در سنين ميانسالي علايم بيماري ظاهر مي شودو با افزايش سن  شيوع آن بيشتر مي شود.

اشكال عمده بیماری انسدادی مزمن ریوی

آمفيزم : حالتي است كه تجمع بيش از حد هوا در قسمت هاي انتهايي نايژك ها باعث اختلال در تبادل گازي مي شود و علت  آن تخريب جدار حبابچه ها ي مبادله كننده هوا است.

برونشيت مزمن: بيماري مربوط به راه هاي هوايي مي باشد كه به صورت سرفه همراه باخلط كه حداقل به مدت سه ماه در يك سال و 2 سال پشت سر هم اتفاق مي افتد.

لازم است هوا به ريه ها وارد و از آنها خارج شود . اين نياز را بدن ما برآورده مي كند اما زماني كه جريان هوا در ريه ها به خصوص هنگام بازدم مسدود و محدود شود هواي كهنه در داحل ريه ها حبس مي شود و عضلات تنفس براي تهيه اكسيژن كافي  ناچارند حتي در هنگام استراحت سخت تر و بيشتر كار كنند و ريه را بيشتر باز و بسته كنند.

مهمترين عواملي كه باعث بيماري انسدادي مزمن ريوي هستند

مصرف سيگاركه علت 80 تا 90درصد موارد بيماري مي باشد.

 1. آلودگي هاي محيط زندگي
 2. مسائل شغلي
 3. سابقه  قبلي مصرف سيگار
 4. علايم باليني

سرفه ، توليد خلط ، تنگي نفس ،  تنفس هاي تند وكوتاه.تنگي نفس در حين غذاخوردن هم ممكن است ايجاد شود .كار اضافه تنفسي باعث كاهش وزن بيمار     مي شود.اين علايم بايد جدي گرفته شود و سريعا به پزشك مراجعه شود.توجه داشته باشيد كه اين بيماري بر فعاليت هاي روزانه شما تاثير مي گذارد و فعاليت هاي شما را كم مي كند.

روش هاي تشخيص بیماری انسدادی مزمن ریوی

 1. تاريخچه و شرح حال بيمار
 2. عكس قفسه سينه
 3. سي تي اسكن از ريه ها
 4. آزمايشات خوني مانند اندازه گيري گاز خون شرياني
 5. تست هاي عملكرد ريه مانند اسپيرومتري

درمان بیماری انسدادی مزمن ریوی

زياني كه از  اين بيماري به شما مي رسد قابل پيش بيني نمي باشد و درمان قطعي وجود ندارد . براي رهايي و كنترل كردن بيماري بايد درمان خود را حتي زماني كه احساس بهبودي مي كنيد ادامه داده و تا زماني كه پزشك به شما اجازه نداده است درمان خود را قطع نكنيد.

به نكات زير توجه كنيد:

 • ترك سيگار موثرترين اقدام براي پيشگيري و كند كردن سير بيماري است .ترك سيگار و مصرف اكسيژن كه به تجويز پزشك صورت مي گيرد طول عمر شما را زيادتر خواهد كرد.
 • فعاليت مناسب : فعاليت هاي خود را به تدريج شروع كنيد و هنگامي كه احساس خستگي يا تنگي نفس      مي كنيد استراحت كنيد.براي راه رفتن در جهت استفاده بهتر از عضلات تنفسي از واكر يا عصا استفاده كنيد.حتي الامكان استحمام كوتاه مدت و نشسته داشته باشيد تا كمترين نياز را به بالا بردن دست ها داشته باشيد.
 • وزن مناسب داشته باشيد . اگر اضافه وزن داريد  وزن خود را كم كنيد.
 • رژيم غذايي مناسب داشته باشيد .اگر وزن زيادي از دست داده ايد غذاي پركالري دريافت كنيد.
 • مايعات بنوشيد.نوشيدن مايعات باعث رقيق شدن خلط و ترشحات مي شود و  تخليه ترشحات به راحتي صورت مي گيرد.سرفه موثر نيز خود باعث تخليه ترشحات مي شود.
 • استرس و اضطراب خود را كنترل كنيد. چون موقعيت هاي تنش زا  مي تواند دوره هاي سرفه را افزايش دهد.
 • داروهايتان مثل : اسپري ها ، آنتي بيوتيك ها و داروهاي خوراكي نظير كورتيكواستروئيد ها را مطابق آنچه پزشك دستور داده استفاده كنيد.
 • اكسيژن درماني : اكسيژن را به مقدار توصيه شده كه معمولا 2 – 1 ليتر در دقيقه مي باشد دريافت كنيد. از اكسيژن با غلظت بالا اجتناب كنيد زيرا در اين بيماري كاهش فشار اكسيژن خود محرك تنفس شما مي باشد. بنابراين تجويزمقدار زياد اكسيژن باعث حذف اين محرك مي شود در نتيجه گاز دي اكسيد كربن در خون بالا رفته و باعث اسيدوز تنفسي شما مي شود و اين حالت خود را با خواب آلود بودن نشان مي دهد.
 • واكسيناسيون پنوموواكس  و آنفلوانزا را انجام دهيد.
 • مراجعات دوره اي منظم به درمانگاه ريه داشته باشيد.

آموزش تنفس با لب هاي غنچه

نوعي تنفس است كه باعث مي شود راه هاي هوايي انتهايي روي هم نيفتند ، بازدم را طولاني مي كندو باعث دفع دي اكسيد كربن بيشتر مي شود.همچنين بر شدت و عمق تنفس تاثير مي گذارد . روش انجام آن نيز بدين صورت است كه لب هاي خود را غنچه كرده و هواي بازدمي را تا جايي كه مي توانيد به بيرون  مي دهيد.

اسکرول به بالا