نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

سیگار و کرونا

آیا کشیدن سیگار باعث جلوگیری از ابتلا به کرونا میشود؟

آیا کشیدن سیگار باعث کم شدن ریسک ابتلا به بیماری کرونا می‌شود؟ یا برعکس؟ در این مقاله قصد داریم به رابطه‌ی میان استعمال دخانیات و احتمال ابتلا به بیماری کرونا بپردازیم. در نظر داشته باشید که تحقیقات در این زمینه هنوز هم در حال انجام بوده و حتی چند دانشگاه معتبر اروپایی، پروژه‌هایی را برای بررسی این موضوع، تعریف کرده‌اند. نکاتی که در این مقاله بیان می‌شود، بازتاب آخرین گزارشات دانشگاهی و خبری بوده که در آن هیچگونه جهت‌گیری‌ای (ترغیب یا منع) در خصوص استعمال دخانیات وجود ندارد.

سرفصل های بررسی ارتباط میان سیگار کشیدن و کرونا گرفتن
  Add a header to begin generating the table of contents

  شروع داستان

  با شروع پاندمی کرونا، مقالات علمی متعددی در خصوص این بیماری در ژورنال‌های مختلف دنیا چاپ شد. از آنجاییکه این بیماری کاملا جدید بود، جامعه علمی دنیا در خصوص چاپ این مقالات سختگیری نکرد و اساسا فرد متخصصی وجود نداشت تا مقالات را صحت سنجی و راستی آزمایی کند. یکی از اولین داده‌ها و مقالاتی که در این زمینه چاپ شد، مربوط به یک مقاله‌ی چینی بود که با بررسی آماری افراد مبتلا به کرونا در کشور چین، به این نتیجه رسیده بود که تعداد افراد سیگاری مبتلا به کرونا کمتر از افراد دیگر است (با توجه به جامعه‌ی آماری کشور چین).

  پس از آن نیز مقالاتی در کشورهای ایتالیا و فرانسه نیز منتشر شد که در بخش نتیجه‌گیری، به ارتباط میان کشیدن سیگار و جلوگیری از ابتلا به کرونا پرداخته بود. این محققان گفته بودند که نیکوتین موجود در سیگار، با تاثیرگذاری بر دریافت‌کننده‌های سلولی (گیرنده‌های سلولی) به نام ACE2، مانع از ورود ویروس کرونا به سلول‌ها شده و نتیجتا احتمال ابتلای افراد سیگاری به کرونا را کاهش داده است. تنها گیرنده‌ی تایید شده‌ی ویروس سارس-کوو-2 (کووید-19) به نام ACE-2 بر روی دیواره‌ی سلول‌های ریه چسبیده و در حقیقت محل ورود این ویروس به سلول است. ظاهرا نیکوتین برروی این گیرنده‌ها اثر گذاشته و احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد. در همکاری دانشگاه پیرئوس (یونان) و دانشگاه اوتا (ایالات متحده آمریکا) نیز نتایج کسب شد که داستان جالبی دارد!

  پژوهشگران فریبکار کرونا!

  دو محقق از یونان و آمریکا، مقاله‌ای را چاپ کردند که به زودی سر و صدای زیادی را راه انداخت. این دو محقق بیان کردند که افراد سیگاری در برابر ابتلا به بیماری کرونا مقاومتر هستند! با توجه به سر و صدای زیاد مقاله، جوامع علمی برروی دستآورد آن‌ها حساس شدند و روش تحقیق آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند. بعد از مدتی تحقیق مشخص گردید که هر دو محقق با شرکت‌های تولید دخانیات (تنباکو)، تبانی کرده بودند و در حقیقت مقاله‌ای جانبدارانه را در این خصوص منتشر کرده بودند. این مقاله به سرعت از روی ژورنال‌های معتبر پاک شد و علاوه بر آن، جایگاه اجتماعی و علمی هر دو نفر نیز برای همیشه زیر سوال رفت.

  مقالاتی که در مدت زمانی نسبتا کوتاه و با غفلت بعضی از سردربیران ژورنال‌ها به چاپ رسید، کار را به جایی رساند که سرانه مصرف سیگار در بعضی کشورها، خصوصا چین افزایش موقتی یافت. این یعنی اخباری که به گوش افراد رسیده بود، آن‌ها را ترغیب کرده بود که حداقل یک یا دو کام سیگار بکشند. در میان بعضی از کلیپ‌های داخل ایران نیز جملاتی مشابه با نتایج تحقیقات قبلی مشاهده شد، مثلا: “معتادها نمی‌گیرند!”. این کلیپ‌ها حتی پا به صدا و سیمای ملی نیز گذاشت. اما ظاهرا واقعیت ماجرا چیز دیگری است.

  بررسی های آماری ارتباط سیگار و کرونا

  با این حال، طبق بررسی و تحلیل داده‌های آماری در بین افرادی که به بیمارستان مراجعه کرده‌اند (نه کسانیکه در منزل تحت مداوا قرار گرفتند و یا ناقل‌های خاموش)، آمار حاکی از کمتر بودن تعداد افراد سیگاری مبتلا به بیماری کرونا است. اما در عین حال، افراد سیگاری مبتلا شده، وخامت حال بیشتری داشتند. بنابراین، یک نکته مسلم است: افراد سیگاری، در صورت ابتلا به بیماری کرونا، دوران سخت‌تری را نسبت به سایر افراد تجربه خواهند کرد. محققانی که ارتباط میان سیگار و بیماری کرونا را بررسی کرده بودند، سه عامل را به عنوان دلایل اصلی کاهش احتمال ابتلا به بیماری کرونا در افراد سیگاری می‌دانند:

  • خاصیت ضد التهابی نیکوتین موجود در دخانیات و سیگار
  • واکنش شدید سیستم ایمنی بدن در افراد سیگاری
  • وجود حجم زیادی از نیتریک اکساید در مجاری تنفسی افراد سیگاری
  هر سه عامل فوق می‌توانند به صورت بالقوه، مانع از ورود ویروس کرونا به سلول‌های بدن افراد شود. اگرچه این اطلاعت در خصوص پاندمی کرونا می‌توانست تا حدی آرامشبخش باشد، اما نگرانی‌های دیگری به وجود آمد.

  سازمان بهداشت جهانی اعلامیه میدهد

  سازمان بهداشت جهانی سیگار و کرونا

  افزایش مصرف دخانیات که بعد از این اخبار و اطلاعات (بعضا غلط) اتفاق افتاد، دغدغه‌ی جدیدی را در کنار کرونا برای مجامع جهانی بهداشت ایجاد کرد. سالانه بیش از 8 میلیون نفر در سرتاسر دنیا در اثر استعمال دخانیات (و بیماری‌های ناشی از آن)، جان خود را از دست می‌دهند. بیش از 7 میلیون از این تعداد، مستقیما بخاطر مصرف سیگار جان خود را از دست داده‌اد. در مقاله‌ای که در وبسایت معتبر nature چاپ شده، بیان شده که استعمال سیگار باعث بیماری‌های تنفسی شده که خود عامل بسیاری از بیماری‌های دیگر است. با تکیه بر این مستندات، سازمان بهداشت جهانی در خصوص رابطه‌ی بین مصرف سیگار و ابتلا به کرونا، بیانیه‌ای صادر کرد که شامل موارد زیر است:

  • تا کنون هیچگونه مدرک و مستنداتی در خصوص ارتباط میان مصرف سیگار و کاهش احتمال ابتلا به کرونا، ارائه نشده است.
  • در پژوهش‌های آماری مشخص گردیده که افراد سیگاری مبتلا به کرونا، ممکن است شرایط سخت‌تری را تجربه کنند.
  • افراد سیگاری به علت تماس مستمر دست با دهان و صورت، ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا باشند.
  • مصرف سیگار باعث بروز بیماری‌های خطرناک می‌شود.
  • قلیان کشیدن به علت استفاده از شیشه (تنگ) و لوله مشترک، احتمال سرایت کرونا را چندین برابر افزایش می‌دهد.
  این موارد، جزو اصلی‌ترین نکات بیان شده در بیانیه‌های سازمان بهداشت در خصوص ارتباط میان بیماری کرونا و مصرف سیگار است. البته به نظر میرسد که حتی اگر مصرف سیگار باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری کرونا شود، باز هم جوامع بهداشت جهانی، این نکته را کتمان کرده و یا در خصوص آن اطلاع‌رسانی نکنند. چرا که تبعات مصرف سیگار و خصوصا عوارض بلند مدت آن برروی سلامت جهانیان، بسیار بیشتر از پاندمی کرونا خواهد بود. اگر دوست دارید تاریخچه بیماری کرونا را بدانید و یا درخواست تست کرونا در منزل دارید، مقالات مربوطه را مطالعه کنید. با آرزوی سلامتی برای همه‌ی شما عزیزان.
  اسکرول به بالا