نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

آزمایش کودکان

آزمایش کودکان

 

در حال حاضر آزمایش کودکان به عنوان یکی از مهمترین نگرانی های والدین امروزی به شمار می آید به خصوص آنهایی که برای بار اول صاحب فرزند شده اند، تا از این طریق قادر باشند از مبتلا شدن فرزند خود به تعداد زیادی از بیماری ها جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که انجام آزمایش های مورد نیاز به صورت دوره ای در رده های سنی گوناگون باعث می شود اکثر بیماری ها و مشکلاتی که در کودکان وجود دارد خیلی سریع تشخیص داده شوند، در صورتی که تشخیص بیماری ها به موقع و زود هنگام نباشد عوارض و آسیب های جبران ناپذیری بروز پیدا خواهند کرد. این روزها آزمایش های غربالگری کودکان در طول دو مرحله توسط اکثر پزشک ها صورت می گیرد، یکی از مهمترین نکاتی که باید در مورد آزمایش کودکان مورد توجه قرار گیرد این است که انجام آن برای کلیه کودکان ضروری می باشد.

آزمایش کودکان

آزمایش کودکان در منزل

انجام آزمایش کودکان در خانه برای شما شرایطی را فراهم می کند تا نمونه گیری در محیط آرام خانه صورت گیرد، اگرچه ممکن است برخی از والدین این تصور را داشته باشند که مراجعه به آزمایشگاه یک کار بسیار راحت و آسان است. اما انتخاب خدمات آزمایش در خانه برای آن دسته از افرادی که می دانند با حضور کودکان در مراکز پزشکی با معطلی و اذیت فرزند خود مواجه می شوند به عنوان بهترین گزینه به شمار می آید، به دلیل اینکه احساس نگرانی آنها در مورد استرس کودک خود و مشکلات حاصل از آن به طور کامل برطرف خواهد شد. خوب است که بدانید انجام آزمایش های کودک در خانه درست شبیه آزمایشگاه می باشد، از آنجایی که فضای مراکز درمانی و آزمایشگاهی در کودکان اضطراب به وجود می آورد و با بی قراری کردن نمونه گیری را با سختی همراه می کنند بنابراین بهتر است آزمایش در منزل انجام  شود.

آزمایش کودکان سنین مختلف

تمام کودکان در رده های سنی مختلف می بایست مدام چکاپ شوند، مراقبت بهداشتی توسط متخصص به عنوان یکی از مواردی به شمار می آید که رشد و سلامتی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد، آزمایش کودکان به طور کامل و منظم به منظور حفظ سلامتی نوزدان و کودکان ضرورت دارد. گاهی اوقات امکان دارد کودک به بیماری خاصی مبتلا شده باشد اما شما فکر کنید که او سالم و بدون عارضه است، توجه داشته باشید که گاهی بیماری به صورت پنهانی می باشد، به طوری که هیچ گونه عارضه ای در او مشاهده نمی شود. متخصص کودکان در حین معاینه هایی که در سنین گوناگون از جمله بدو تولد تا یک ماهگی صورت می گیرند رشد کودک را هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد، والدین در جلسه های چکاپ قادر به پرسیدن هر گونه سوال از پزشک خود هستند.

چکاپ کودکان

آزمایش قد و وزن کودک

یکی از موضوعاتی که تعداد زیادی از والدین را نگران می کند این است که قد و وزن کودک آنها نسبت به سن او بیشتر و یا کمتر است، برای مطلع شدن از نرمال بودن قد و وزن باید به متخصص کودکان مراجعه کرده تا وزن و قد کودک را بررسی کند. به خاطر داشته باشید که کودکان با هم دارای تفاوت هایی می باشند و قد و وزن مناسب کودک شما توسط پزشک تعیین می گردد، علاوه براین در برخی از مواقع ممکن است زمان تولد فرزند از زمان تعیین شده زودتر باشد. در چنین شرایطی باید این نکته را بدانید که برای بررسی و آزمایش کودکان زودرس از نظر قد و وزن باید سن تطبیقی آنها مورد استفاده قرار گیرد و سن تقویمی کودک درنظر گرفته نخواهد شد، آزمایش کودکان از لحاظ قد و وزن به اندازه سایر آزمایش های دیگر اهمیت دارد.

آزمایش دیابت کودک

آزمایش کودکان شامل آزمایش های مختلفی از جمله آزمایش کلسترول کودک، آزمایش آهن کودک و غیره می شود که هر یک از آنها اهمیت بالایی دارند، آزمایش قند خون کودک جزء مهمترین آزمایش ها به حساب می آید، تعداد کودکانی که به دیابت مبتلا می شوند روز به روز در حال افزایش یافتن است. قابل ذکر می باشد که بسیاری از کودکان حتی پیش از متولد شدن دچار بیماری دیابت می گردند و پیروی کردن از سبک زندگی ناسالم دلیل اصلی ابتلا شدید به بیماری دیابت است. احسای ضعف مداوم، بی حالی، خوابیدن بیش از اندازه، نا آرامی کودک به دلیل رنج بردن از سردرد و معده درد و آشفتگی از علائمی هستند که وجود دیابت در کودکان را آشکار می سازد، با انجام آزمایش دیابت کودکان نه تنها از سلامتی کودک مطمئن می شوید بلکه از پیشرفت بیماری دیابت نیز جلوگیری خواهید کرد.

جمع بندی

آزمایش کودکان یکی از موثرترین روش ها جهت تشخیص به موقع بیماری ها می باشد، تعداد زیادی از والدین براین باور هستند که کودکان تنها در سنین بزرگسالی به انجام آزمایش نیاز دارند، در حالی که این دسته از والدین سخت در اشتباه هستند. انجام آزمایش های مربوط به کودکان درست از بدو تولد الزامی است، بعضی از بیماری های کودکان به کندی پیشرفت می کنند و علائم آن آشکار می گرد که دیگر کاری از دست هیچ پزشکی جهت درمان و برطرف نمودن بیماری برنمی آید. همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که انجام آزمایش کودکان در رده های سنی مختلف منجر می گردد تا هر نوع بیماری به موقع و خیلی سریع تشخیص داده شود و این موضوع نه تنها عوارض بیماری را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد بلکه در جلوگیری از افزایش هزینه های درمانی نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

اسکرول به بالا