نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

آزمایش عفونی

آزمایش عفونی

 

آزمایش عفونی دربردارنده تست هایی است که ارگانیسم عامل عفونت و یا واکنشی که بدن نسبت به آن ارگانیسم ها می دهد را ارزیابی می کند. میکروب ها به عنوان ارگانیسم هایی به شمار می آیند که به محض وارد شدن به بدن آسیب هایی را در آن به وجود می آورند. گاهی اوقات این آسیب جدی نبوده و بدون اینکه به درمان خاصی نیاز داشته باشد  خود به خود از بین خواهد رفت، به گونه ای که تنها باید برای یک دروه زمانی کوتاه یعنی چند روز صبر کنید تا سیستم دفاعی بدن به مبارزه کردن با ارگانیسم بیرونی بپردازد. اما تعداد زیادی از میکروب ها تخریب کننده هستند و نه تنها به سلول بلکه به بافت و ارگان خاصی نیز آسیب می زنند، در صورتی که عامل عفونی به موقع تشخیص داده شود به راحتی می توان بهترین روش درمانی را انتخاب کرد، در واقع همین مسئله دلیل اهمیت آزمایش عفونی است.

چکاپ عفونی

عفونت را نمی توان به راحتی و از روی ظاهر تشخیص داد و در صورتی که پزشک کوچکترین تردیدی داشته باشد یک سری آزمایش ها از قبیل آزمایش خون را برای بیمار تجویز می کند تا با توجه به نتایج آزمایش عفونی هر چه سریع تر روش های درمانی به کار گرفته شوند. اگرچه در حال حاضر از طریق واکسیناسیون امکان پیشگیری از ابتلا به عفونت وجود دارد، با وجود این انجام چکاپ و آزمایش های عفونی به طور منظم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. تعداد زیادی از عفونت ها به طور خفیف بروز پیدا می کنند اما برخی دیگر با علائم خطرناکی خود را نشان خواهند داد، لازم است این نکته را ذکر کنیم که بعد از انجام آزمایش تجویز شده از سوی پزشک و همچنین زمان تشخیص عامل عفونت زا تمام مراحل درمان باید با سرعت بسیار بالایی آغاز گردند.

آزمایش عفونی

آزمایش عفونی در منزل

شاید با خود فکر کنید که تنها یک سری از افراد خاص قادر هستند برای انجام آزمایش عفونی در خانه اقدام نمایند، ولی تمام افراد می توانند به جای مراجعه به مراکز درمانی این آزمایش را در منزل خود انجام دهند. خوشبختانه در کشور ما آزمایشگاه های زیادی را می توان پیدا کرد که خدمات مورد نیاز را در منزل ارائه می دهند، اگر جزء آن دسته از افرادی می باشید که وقت کافی برای انجام آزمایش را ندارید جای هیچ گونه نگرانی نیست. چرا که وجود آزمایشگاه هایی که نمونه گیری را در خانه انجام می دهند برای شما شرایطی را فراهم کرده اند تا بتوانید در هر ساعت از شبانه روز و در خانه خود این آزمایش را انجام دهید. لازم به ذکر است که آزمایش عفونی در خانه همانند آزمایش در مراکز درمانی انجام می شود، پس بابت کیفیت آزمایش خیالتان راحت باشد.

آزمایش عفونت خون

عفونت خون هنگام وارد شدن عامل عفونت ساز به بدن شخص بیمار به وجود می آید، گاهی اوقات عفونت به جریان خون فرد وارد می گردد که در چنین مواقعی اگر راه های درمانی به موقع مورد استفاده قرار نگیرند احتمال مرگ فرد بسیار زیاد خواهد بود. به همین جهت تشخیص و درمان عفونت خون به عنوان یکی از مهمترین و ضروری ترین کارها به شمار می آید، به باکتری و یا عامل عفونت ساز که در خون وجود دارد  باکتریمی می گویند و هنگامی که حالت باکتریمی شدت بالایی پیدا می کند سپسیس نامیده می شود. لازم به ذکر است که اگر در چنین مرحله و شرایطی مناسب ترین روش برای درمان فرد بیمار به کار گرفته نشود زندگی او در معرض خطر جدی قرار می گیرد، بنابراین بهتر است آزمایش عفونی قبل از اینکه کار از کار گذشته باشد انجام گیرد تا شانس زنده ماندن فرد  افزایش یابد.

آزمایش عفونت خونتست عفونت خون در منزل

افراد زیادی هستند که به دلیل شرایط خاص نمی توانند به آزمایشگاه یا مراکز درمانی برای انجام آزمایش عفونی مراجعه کنند، برای مثال می توان به اشخاصی اشاره کرد که باردار می باشند و یا به تازگی یک عمل جراحی را پشت سر گذاشته اند. به هر حال فرقی ندارد که علت عدم توانایی شما برای مراجعه به آزمایشگاه چه چیزی است، در هر شرایطی که باشید می توانید از خدماتی که آزمایشگاه ها در منزل ارائه می دهند بهره مند شوید، باید گفته شود که آزمایش عفونت خون در خانه از شرایط ویژه ای برخوردار نیست. پس از اینکه با آزمایشگاه تماس گرفتید آنها در کوتاه ترین زمان متخصص نمونه گیری را به منزل شما می فرستند و برای گرفتن آزمایش از شما اقدامات لازم را انجام می دهند، بعد از آن بنا به درخواست شما جواب آزمایش برایتان ارسال می گردد.

جمع بندی

آزمایش عفونی به عنوان یکی از مهمترین آزمایش ها به شمار می آید که با انجام آن می توان از وجود و یا عدم وجود هر گونه عفونت در بدن خود آگاه شد، از آنجایی که پیشروی کردن عفونت در بدن می تواند زندگی ما را با خطرات جبران ناپذیری روبرو کند بنابراین انجام این آزمایش ضرورت زیادی دارد. یکی از مزیت های تشخیص عفونت در مراحل اولیه این است که تنها با مصرف یک سری داروی ها می توان در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود پیدا کرد، در صورتی که پزشک به عفونت مشکوک باشد برای شما آزمایش هایی را تجویز می کند تا از طریق جواب آن روش درمانی مناسب را انتخاب نماید. کسانی که شرایط لازم را برای مراجعه به آزمایشگاه برای انجام آزمایش عفونی ندارند می توانند با درخواست از آزمایشگاه های ارائه دهنده سرویس نمونه گیری در محل این آزمایش را در منزل خود انجام دهند.

اسکرول به بالا