نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

آزمایش سالمندان

آزمایش سالمندان

 

بالا رفتن سن باعث می‌شود که توان جسمانی افراد کمتر شود. از این ‌رو افراد با بالا رفتن سنشان، باید بیشتر به سلامتی ‌شان توجه داشته باشند. معمولاً دغدغه سلامتی سالمندان، یکی از دغدغه ‌های مهم دنیای امروز است. سالمندان باید بیشتر از بقیه افراد، به مراقبت از خودشان و انجام آزمایشات مختلف بپردازند. به‌ صورت معمول آزمایش سالمندان باید به ‌صورت مرتب انجام شود تا در صورت تشخیص بیماری در سالمندان، در زمان کوتاهی بتوان این بیماری را شناسایی و درمان کرد. امروزه برای راحتی انجام آزمایش سالمندان، روش ‌های متعددی به ‌وجود آمده است و بسیاری از مؤسسات، اقدام به ارائه راه ‌حلی آسان برای انجام آزمایش سالمندان کرده ‌اند. به‌ طور مثال آزمایش سالمندان در منزل، یکی از روش‌ های انجام آزمایش آسان برای سالمندان است. در ادامه این مقاله به مباحث بیشتری درباره چکاپ سالمندان خواهیم پرداخت.

چکاپ‌ های دوران سالمندی

در ادامه این مقاله، لازم است که به معرفی برخی از چکاپ ‌های دوران سالمندی بپردازیم. چکاپ سالمندان آقایان و چکاپ سالمندان بانوان، چکاپ هایی هستند که باید به‌صورت منظم با صلاح‌دید پزشک انجام شود. معمولاً چکاپ برای بانوان، تا حدی متفاوت از چکاب برای آقایان است. برخی از بیماری ‌ها در خانم ‌ها وجود دارد که این بیماری‌ها معمولاً در آقایان شایع نیست و بر عکس. پست چکاپ حتما باید با صلاح ‌دید پزشک و به‌ صورت کامل انجام شود. معمولاً اعضای مختلف بدن، در دوران سالمندی فرسوده ‌تر می ‌شوند و ضعیف ‌تر عمل می ‌کنند. همچنین بدن مستعد بسیاری از بیماری ‌ها همچون دیابت، فشار خون و سرطان می ‌شود. به‌ همین دلیل است که چکاپ‌ های منظم حتما باید در دوران سالمندی به ‌صورت منظم انجام شود. همچنین چکاپ قلب و عروق سالمندان نیز یکی از چکاپ هایی است که باید به‌ صورت منظم انجام شود تا از سلامتی سالمندان اطمینان حاصل شود.

آزمایش سالمندان

 

مزایای چکاپ سالمندان در منزل

در این قسمت از مقاله ازمایش سالمندان می‌ خواهیم به بررسی مزایای چکاپ سالمندان بپردازیم. انجام این آزمایشات، دارای مزایای متعددی است که همه افراد سالمند حتما باید  آن‌ ها را انجام دهند تا بتوانند سلامتی خود را حفظ کنند. یکی از روش‌ های انجام چکاب سالمندان، انجام آزمایش در خانه است. بسیاری از سالمندان به‌ علت کهولت سن و بیماری‌ های مختلف قادر به انجام حرکت نیستند. معمولاً آزمایش در منزل، برای این سالمندان بسیار مفید است. همچنین با همه‌گیری ویروس کرونا و تأثیرات بسیار مخرب این ویروس در سالمندان، بهتر است که سالمندان برای کار های غیر ضروری کمتر از منزل خارج شوند. امروزه بسیاری از آزمایشگاه‌ ها، ارائه دهنده ‌ی خدمات مربوط به انجام آزمایش سالمندان در منزل هستند.

آزمایش سالمندان گوش و حلق و بینی و شنوایی سنجی

یکی از قسمت‌های بدن که در گذر زمان و با کهولت سن، دچار مشکل می ‌شود قسمت ‌های مربوط به شنوایی و حلق و بینی است. معمولاً مشکل شنوایی در سالمندان مسئله جدی  است. به همین علت است که سالمندان به ‌صورت منظم باید مسائل مربوط به شنوایی شان رو مورد بررسی قرار دهند. گذر زمان باعث سنگین شدن گوش بسیاری از سالمندان می‌ شود. با چکاپ ‌های منظم، می ‌توان میزان آسیب ‌های وارده به گوش سالمندان را مشخص کرد و در نهایت برای سالمندان سمعک تجویز کرد. علاوه‌ بر مشکلات مربوط به شنوایی، ممکن است بسیاری از سالمندان در سنین پیری، به این مشکلات و بیماری‌ های تنفسی بر بخورند. به ‌همین دلیل است که حتما چکاپ سالمندان بیماری ‌های تنفسی نیز باید به‌ صورت مستمر و مداوم انجام شود تا بتوان از بروز هر گونه بیماری تنفسی سخت در سالمندان جلوگیری کرد.

آزمایش سالمندان

آزمایش چربی خون سالمندان

یکی دیگر از آزمایشاتی که، لازم است به ‌صورت منظم برای سالمندان انجام شود، آزمایشات مربوط به خون سالمندان است. آزمایش خون، می‌ تواند مشکلات متعددی را در سیستم بدنی سالمندان نشان دهد. به‌ طور مثال با بالا رفتن میزان چربی و قند در خون سالمندان، می ‌توان به بروز مشکلات و بیماری ‌های پی ‌برد. به‌ همین دلیل است که آزمایش خون نیز باید به‌ صورت منظم از سالمندان گرفته شود. همچنین از دیگر چکاپ‌ های مربوط به سالمندان، می ‌توان به چکاپ سالمندان روماتولوژیست نیز اشاره کرد. همچنین بیماری‌ های مربوط به اورولوژی نیز، بیماری‌ هایی هستند که بیشتر در سالمندان مرد شایع هستند. برای جلوگیری از این بیماری ‌ها نیز، باید چکاپ سالمندان اورولوژیست به ‌صورت مداوم انجام شود تا از بروز هر گونه بیماری در سالمندان جلوگیری کند. تمام این آزمایشات را، می ‌توان در خانه انجام داد. هزینه چکاپ سالمندان در منزل معمولاً تفاوت زیادی با انجام این آزمایشات در آزمایشگاه ندارد.

جمع بندی

با بالا رفتن سن، ممکن است که مشکلات متعددی برای سلامتی انسان پیش بیاید. از این‌ رو باید آزمایش سالمندان به‌ صورت مرتب انجام شود تا از بروز هر گونه بیماری در سالمندان بتوان جلوگیری کرد. معمولاً سالمندان باید برای اطمینان از عملکرد درست همه قسمت ‌های بدنشان، آزمایش سالمندان را انجام دهند. آزمایش سالمندان، دارای بخش ‌های مختلفی است که ما در این مقاله به بررسی این بخش‌ های مختلف پرداختیم. به ‌طور مثال سیستم تنفسی و قلب و عروقی سالمندان، یکی از مهم‌ ترین ارگان‌ های بدن است که باید به‌ صورت منظم چک شود تا از بروز هر گونه بیماری در سالمندان جلوگیری شود. و همچنین یکی دیگر از آزمایش ‌های لازم برای سالمندان، آزمایش خون است که باید انجام شود تا بتوان اطلاعات مفیدی در باره وضعیت سلامتی و وضعیت بدنی سالمندان به دست اورد. تشخیص زود هنگام بیماری ها میتواند تا حد زیادی از بروز مشکلات جلوگیری کند.

اسکرول به بالا