نرسینو سامانه جامع خدمات درمانی

آزمایش روماتیسم

آزمایش روماتیسم

 

آزمایش روماتیسم یکی از تست هایی است که برای تشخیص روماتیسم مفصلی به کار می رود، این آزمایش یک سری تست ها را دربر می گیرید که می توان به معاینه جسمی و سابقه خانوادگی، نمونه برداری از مایع مفصلی، آزمایش های تصویربرداری و همچنین آزمایش خون اشاره کرد. روماتیسم یا آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن می باشد که مفصل را دچار سفتی، درد و حرکت کرده و دامنه حرکتی را از بین می برد، لازم به ذکر است که پزشک فوق تخصص روماتولوژیست تشخیص می دهد که آیا فرد به بیماری روماتیسم مبتلا شده است یا خیر. پزشک برای اینکه از وجود این بیماری در فرد مطلع شده و اطمینان حاصل پیدا کند آزمایش روماتیسم را تجویز خواهد کرد، این آزمایش به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین آزمایش ها به شمار می آید که بسیاری از افراد به دلیل رنج بردن از درد مفصل برای انجام آن اقدام می نمایند.

آزمایش روماتیسم در منزل

بیماری روماتیسم یا اختلال روماتیک یکی از متداول ترین بیماری ها می باشد که در رده های سنی بسیار بالا رخ می دهد، در طول این بیماری فرد مبتلا درد خیلی شدیدی را بر روی مفصل های خود احساس خواهد کرد. افرادی که از بیماری روماتیسم رنج می برند لازم است که به طور منظم به پزشک مراجعه کرده و تحت نظارت او قرار گیرند تا از طریق کامل کردن درمان خود به بهبودی دست پیدا کنند. شکی در این وجود ندارد که انجام آزمایش یکی از مناسب ترین و دقیق ترین روش ها برای شناسایی بیماری در بدن هر شخصی می باشد که درگیر مشکلات بالینی هستند، انجام آزمایش روماتیسم در خانه در مقایسه با انجام این آزمایش در مراکز آزمایشگاهی ایمن تر است، انجام آزمایشات روماتیسم در منزل نه تنها هزینه ها کاهش یافته بلکه تا حد زیادی در زمان صرفه جویی نیز صرفه جویی می شود.

آزمایش روماتیسم

آزمایش فاکتور روماتوئید

آرتریت روماتوئید یکی از بیماری هایی می باشد که با التهاب و درد همراه است و توانایی درگیر کردن مفصل های سینوویال را دارد، تست فاکتور روماتوئید که به عنوان نام دیگر آزمایش روماتیسم شناخته شده اند برای تشخیص بیماری رماتیسم انجام می شود. لازم به ذکر است که این آزمایش با تست های آزمایشگاهی دیگر و همچنین تصویربرداری توسط پزشک تجویز خواهد شد، پزشک با استفاده از نتایجی که از طریق این آزمایش به دست می آیند روماتیسم را از شکل های دیگر آرتروز یا شرایط دیگر که علائم بیماری را به وجود آورده اند شناسایی می کند. در صورتی که شخص علائم و نشانه های روماتوئید فاکتور از جمله درد، تورم و سفتی مفصل ها در صبح، گرما، وجود گره ها در زیر پوست و غیره را داشته باشد درخواست انجام تست فاکتور روماتوئید داده می شود.

آزمایش روماتوئید

بیماری روماتیسم یا همان آرتریت روماتوئید را تنها می توان با استفاده از معاینه پزشک متخصص و انجام یک سری آزمایش ها قابل تشخیص خواهد بود، در بسیاری از موارد دیده شده است که فرد مبتلا به این بیماری در قسمت های دیگر بدن خود مانند چشم و ریه نیز با مشکل مواجه شده است. هنگامی که فرد نسبت به درد مفصل ها، التهاب و تورم مفصل ها هیچ گونه اهمیتی نمی دهد این بیماری به مرور زمان پیشرفت کرده و قسمت های دیگر بدن را نیز درگیر می کند، هر چه تشخیص روماتیسم زودتر باشد روند درمان نیز سریع تر و راحت تر پیش می رود. به همین جهت قبل از اینکه علائم با شدت زیادی بروز پیدا کنند و مجبور شوید درد زیادی را تحمل کنید توصیه می شود در مراحل اولیه شروع بیماری به پزشک مراجعه نمایید تا او با تجویز آزمایش روماتیسم از تخریب غیر قابل برگشت مفاصل دیگر جلوگیری کند.

آزمایش روماتوئید در منزل

برای اینکه روماتیسم شناسایی شود جدی گرفتن علائم آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، احساس درد در مفصل های زانو، آرنج ها و همین طور کمر به عنوان علائم شایع روماتیسم به حساب می آیند. در صورتی که با هر یک از این علائم روبرو شدید و هنگام حرکت در مفصل های خود درد زیادی را احساس کردید توصیه می شود که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید، پزشک متخصص با تجویز آزمایش روماتیسم میزان شدت بیماری را تشخیص خواهد داد. اگر در زمان مناسب و با سرعت بالا شیوه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند خطر جدی فرد بیمار را تهدید نمی کند، انجام آزمایش روماتیسم در تشخیص و درمان زود هنگاام بیماری تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر نمی توانید در مراکز درمانی یا آزمایشگاه ها حاضر شوید می توانید با صرف کمترین زمان برای انجام آزمایش روماتوئید در منزل خود اقدام نمایید.

آزمایش روماتیسم

 

جمع بندی

آزمایش روماتیسم یکی از آزمایش های پرکاربرد و مهم می باشد که در حال حاضر تعداد زیادی از افراد آن را انجام می دهند، این آزمایش توسط پزشک متخصص به منظور تشخیص بیماری روماتیسم تجویز خواهد شد. به طور معمول آن دسته از افرادی که سن بالایی دارند مانند سالمندان به بیماری آرتریت روماتوئید مبتلا می شوند، البته باید بدانید احتمال این وجود دارد که افراد در سن پایین نیز درگیر به آن مبتلا شوند، یکی از بهترین و موثرترین راهکارها جهت تشخیص به موقع بیماری های مختلف انجام آزمایش می باشد. روماتیسم یک بیماری مزمن می باشد و اگر به موقع درمان نشود ممکن است حتی قسمت های دیگر بدن از قبیل چشم، ریه و پوست را درگیر کند. بنابراین انجام آزمایش روماتیسم مهم است، انجام این آزمایش باعث می شود تا بدون متحمل شدن درد و رنج فراوان و در کوتاه ترین زمان به راحتی بهبود پیدا کنید.

اسکرول به بالا